Інструкція з виживання: авіаналіт і артобстріл
За статистикою, найбільша кількість жертв у разі небезпеки приносить паніка та неправильні дії. У подібній ситуації необхідно залишити місто, переїхавши в менш густонаселений пункт. Слід залишатися там до ліквідації небезпеки.
У разі загрози авіаударів, бомбардувань і артобстрілів, слід залишити на максимальну відстань об'єкти стратегічного або тактичного інтересу. Не слід знаходитися поблизу:
- військових баз;
- місць проходження військово-транспортних колон;
- аеродромів;
- портів;
- мостів;
- ж/д вузлів і магістралей;
- промислових і адміністративних об'єктів.
Авіаналіт
У разі перебування в небезпечній зоні, пам'ятайте:
- Вибух має великий радіус дії. Осколками вибуху можуть бути не тільки бомби і ракети, але і фрагменти будівель, машин, скло, каміння – хвиля вибуху розганяє будь-який предмет до величезної швидкості.
- Наслідками повітряної вибухової хвилі є важкі травми і контузії.
- Вибухаючи, бомби, ракети і снаряди руйнують будівлі і споруди. З'являються загоряння і пожежі. Великий ризик задихнутися димом або згоріти.
Дії з порятунку:
- Якщо чуєте поблизу вибухи, впадіть на землю і закрийте руками голову. Такий захист неідеальний, але все ж більш безпечний, ніж перебування у вертикальному положенні. Сховатися від авіаудару можна в придорожній канаві або земляному поглибленні. Ймовірність загинути в цьому укритті мінімальна (за винятком прямого попадання або осколк що летить по дузі). Бомба не вибухає в одному і тому ж місці два рази, тому воронка від вибуху безпечна для укриття. До кінця бомбардування не слід залишати притулок.
- Авіаудари тривають не довго. Але їх точність і велика щільність вогню дуже небезпечні. Слід уникати техніки, машин, пожежонебезпечних і вибухонебезпечних об'єктів, будівель з великою кількістю вікон і вітрин.
- Для укриттів потрібно вибирати приземкуваті старі споруди (краще підвали). Щоб зберегти зір, слух і уникнути контузії, потрібно протягом усієї бомбардування закривати вуха, а рот тримати відкритим.
- Під час авіанальоту не можна перебувати у водоймах. Якщо снаряд потрапить у воду, великий ризик отримати сильний гідроудар.
Артобстріл
Це обстріл мінометними снарядами протягом довгого часу. Вибухи відбуваються не величезними грибами, як у фільмах. Вибух виглядає як невелика спалах з чорним димом, після чого снаряд розлітається на осколки в радіусі 50 метрів (звичайнийснаряд). Падіння мінометних снарядів відбувається вертикально до землі.
Дії з порятунку:
- В разі обстрілу по квадрату не можна підніматися з землі 5-10 хвилин.
- Якщо обстріл триває, потрібно віддалитися від високих будівель і сховатися. Притулком може стати глибока канава, підземний перехід або труба під дорогою. Обережніше треба бути з каналізаційними люками, в них можуть міститися важкі гази. Для знищення однієї точки зазвичай застосовують 60-100 снарядів.
- Перебуваючи в машині під час обстрілу, слід бути вкрай уважним. Якщо ви побачили снаряд що впав, вистрибуйте з машини і ховайтеся в кюветі. Тільки це допоможе вижити в ситуації, що склалася. Якщо земля тремтить, але не видно вибухів – обстріл поруч.
- Почувши свист снарядів, не піддавайтеся паніці. Снаряди свищуть тільки в польоті над землею. Хоча деякі з них не досягають мети і вибухають над землею.
Деякі реактивні системи обстрілюють площами, але без точного прицілу. Обстріл може тривати від кількох секунд до кількох хвилин. Необхідно дочекатися кінця обстрілу і перейти в інше місце.
Фосфорні бомби вибухають білими, сліпучими спалахами, схожими на квіти. Відрізняються великою кількістю білого диму. Такі снаряди найбільш небезпечні. Слід моментально покинути місце обстрілу. При вибуху снаряда, начиненого фосфорними гранулами, пропалюється наскрізь все живе. Вибух утворює хмару з отруйного диму, що вражає дихальну систему і очі.
Мінні поля створюються з допомогою касетних бомб і снарядів. Обстріл території такими боєприпасами залишає множинні невеликі воронки. Якщо помітите маленькі шашечки з стрічкою, відійдіть подалі.
Під час обстрілу слід бути максимально уважним, щоб залишитися цілим і неушкодженим.
Дотримуйтесь інструкцій з виживання в надзвичайних ситуаціях.